Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z sauny?
- Szczegóły
Korzystanie z sauny to idealny sposób na relaks, który łączy przyjemne z pożytecznym. Nie tylko odpręża, ale i pozytywnie wpływa na zdrowie. Wzmacnia odporność, zwiększa wydolność organizmu, rozładowuje napięcie mięśniowe oraz poprawia kondycję skóry. Warto jednak pamiętać, że w kabinach panują wymagające warunki, dlatego ważne jest to, by przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie seans może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Co oznacza bezpieczne saunowanie?
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pierwszą wizytę w saunie?
Podstawowa zasada bezpiecznego saunowania dotyczy tego, by z sauny korzystały wyłącznie osoby, które nie mają co do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Ciąża, choroby układu sercowo-naczyniowego, astma czy epilepsja to zaledwie część przeciwwskazań, w przypadku których nie zaleca się seansów. Jeśli masz wątpliwości, czy saunowanie jest dla Ciebie, skonsultuj tę kwestię z lekarzem. Jeżeli uzna on, że pobyt w kabinie może okazać się niebezpieczny, pod żadnym pozorem nie bagatelizuj takich ostrzeżeń.
Kolejna zasada bezpieczeństwa dotyczy przestrzegania optymalnego czasu pobytu w kabinie. Pamiętaj, by dostosowywać wizyty do swoich możliwości. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z saunowaniem, staraj się robić przerwy pomiędzy sesjami. Nie przeciągaj seansów na siłę, jeżeli poczujesz, że Twój organizm ma już dość. Ponadto nie korzystaj z sauny po intensywnym treningu lub po spożyciu alkoholu. Nie decyduj się też na seans, jeżeli czujesz głód. Najlepiej skorzystaj z sauny godzinę po posiłku.
Zasady bezpiecznego korzystania z sauny
Przed wejściem do kabiny weź prysznic i dokładnie wytrzyj ciało. Z sauny domowej korzystaj nago. Jeżeli jesteś w miejscu publicznym, możesz okryć się ręcznikiem. Nie wkładaj jednak stroju kąpielowego. Sztuczne materiały pod wpływem wysokiej temperatury mogą podrażniać, a niekiedy i nawet poparzyć Twoją skórę. Bezwzględnie zdejmij też biżuterię. Poza tym do kabiny zabierz ze sobą dodatkowy ręcznik, na którym ze względów higienicznych warto usiąść lub się położyć. W kabinie pod żadnym pozorem nie dotykaj rozgrzanego pieca. Po wyjściu natomiast schłodź ciało i uzupełnij płyny.